Türkiye Cumhuriyeti

Münster Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Oy Kullanmaya Gelmeden Önce Yapılması Gerekenler , 22.09.2015

D U Y U R U

22.09.2015

Değerli Vatandaşlarımız,

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde, 08-25 Ekim 2015 tarihlerinde Münster’de Lotharinger Str. 25-27, 48147 adresinde, Münster Başkonsolosluğu  binasında hafta içi 4 ve hafta sonu açılacak 6 sandıkta, 10:00-19:00 saatleri arasında oy kullanabilmeniz mümkün olacaktır.

Başkonsolosluğumuza oy kullanmaya gelmeden önce ve geldiklerinde vatandaşlarımızın dikkate almaları gereken hususlar aşağıda sunulmaktadır:

- Oy kullanmaya gelmeden önce, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı taşıyan nüfus cüzdanınızı veya pasaportunuzu
beraberinizde getirmeniz gerekmektedir.

- Başkonsolosluğumuzda oy kullanabilmeniz için ‘Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ ne kayıtlı olmanız gerekmektedir. Oy kullanmaya gelmeden önce, adres beyanınızın Başkonsolosluğumuzda olup olmadığını Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın  
https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp sitesinden kontrol etmeniz tavsiye olunur. 

- 08-25 Ekim 2015 tarihleri arasında, oylarınızı kullanmak üzere Başkonsolosluğumuza mümkün olduğu takdirde hafta içi günlerde gelmeniz, hafta sonlarında ve seçimin son günlerine doğru uzun bekleme sıralarının oluşmasını engelleyecektir.

- Gebeler, hastalar ve engelliler beklemeden oylarını kullanacaklarından, özel durumlarını Başkonsolosluğumuz personeline bildirmeleri gerekmektedir.

- Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine girmeniz yasaktır ve bu fiillerin cezası bulunmaktadır

. Bu cihazlarınızı oy kabinine girmeden önce sandık başkanına teslim etmeniz, oy verme işleminizin bitiminde de cihazlarınızı teslim almanız gerekmektedir.

- Sandık alanında hiç kimse, başkalarının görebileceği şekilde bir siyasi partiye ait rozet, amblem veya benzeri işaretler veya propaganda amaçlı yayınlar taşıyamaz; yazılı, sözlü veya görüntülü propaganda yapamaz.  

- Başkonsolosluğumuza oy kullanmak üzere geliş ve gidişlerde çevre ve trafik kurallarına uyulması, kamu düzenini bozacak hal ve hareketlerden özenle kaçınılması, seçim alanının çevresinde gürültü yapılmaması, örneğin korna vs. çalınmaması, seçimin huzurla geçmesi için tüm görevlilerimize iş ve işlemlerinde yardımcı olunması vatandaşlarımızdan önemle rica olunur.

 

En iyi dileklerimizle.

T.C. Münster Başkonsolosluğu