Türkiye Cumhuriyeti

Münster Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Manisa/soma Da Yaşanan Maden Kazasi , 15.05.2014

MANİSA/SOMA DA YAŞANAN MADEN KAZASI

Malumları üzere 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa'nın Soma İlçesi'nde aziz milletimizi derin bir hüzne boğan bir maden faciası yaşanmıştır.

Özel sektöre ait kömür madeninde çıkan yangın sonrası 200’ün üzerinde işçinin karbon monoksit zehirlenmesinden hayatını kaybettiği, çok sayıda yaralının bulunduğu ve halen çok sayıda işçinin ise yer altında mahsur kaldığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.

...

Bu maksatla T.C. Başbakanlığı tarafından 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren ülkemizde üç günlük milli yas ilan edilmiştir. Bugün bayraklar yarıya indirilecek olup, Başkonsolosluklar bünyesinde de taziye defterleri açılmıştır.

Yangın sonrası hayatını kaybeden vatandaşlarımız için Münster Din Hizmetleri Ataşelik bölgemizde faaliyet gösteren bütün DİTİB Derneklerimizde din görevlilerimiz tarafından;
15.05.2014 Perşembe akşamı Kur’an- Kerim okunacak,
16.05.2014 Cuma günü Cuma namazı sonrası din görevlilerimiz tarafından dua edilecek ve imkan dahilinde hatim programı düzenlenecektir.

Bu elim kazada vefat eden kardeşlerimize Allah`tan rahmet, aileleri başta olmak üzere tüm yakınlarına sabr-ı cemil ve yaralılara da acil şifalar diliyorum.

Suat ALTUNKUŞ
Din hizmetleri Ataşesi