Türkiye Cumhuriyeti

Münster Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

E-pasaport İnternet Sitesinde Yapılan Değişiklikler , 22.03.2011

E-pasaport internet sitesinde, vatandaşlarımızın ve randevu kabul eden temsilciliklerimizin işlemlerinin daha hızlı ve etkin şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla yapılmış olan değişiklikler aşağıda sunulmaktadır:

1- Randevu talep eden vatandaşlarımızın açmış olduğu ilk sayfada kendilerine T.C. kimlik numaralarını bilip bilmedikleri sorulmaktadır. İkinci aşamada vatandaşlarımızın T.C. kimlik numaralı bir nüfus cüzdanına sahip olup olmadığı sorgulanmaktadır.

a- T.C. kimlik numaralarının olmadığını belirten vatandaşlarımız sayfaya konulan bağlantı ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün T.C. kimlik no sorgulama sayfalarına yönlendirilmektedir. Bu aşamada, T.C. kimlik numaralı bir nüfus cüzdanına sahip olmayan vatandaşlarımız da „T.C. nüfus cüzdanınızı pasaport başvurunuzdan önce yenilemeniz gerekmektedir. Lütfen pasaport başvurunuzdan önce yurtiçinde nüfus müdürlüklerine, yurtdışında ise bağlı bulunduğunuz dış temsilciliğimize başvurarak bu işlemi tamamlayınız.şeklinde uyarılmaktadırlar.

b- T.C. kimlik numarasını bilen ve kimlik numaralı nüfus cüzdanına sahip olan vatandaşlarımız doğrudan randevu alım aşamasına geçebilmektedir.

2- Birden fazla temsilciliğimizin bulunduğu ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızın ülke ve temsilciliklerini seçtikleri randevu sayfasına, „Bağlı bulunmadığınız bir dış temsilciliğimizden e-pasaport başvurusu yapabilmek için askerlikle ilgili yerine getirilmemiş herhangi bir yükümlülüğünüzün bulunmaması gerekmektedir.“ ibaresi eklenmiştir.

Bilgilerine.