Türkiye Cumhuriyeti

Münster Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Mesleki Eğitim , 15.03.2011

T.C.

                                              MÜNSTER BAŞKONSOLOSLUĞU 

 

                                                                                                                                                 

Konu: Mesleki Eğitim                                                                                              08/03/2011

 

                                              

DUYURU

 

Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaletindeki dört T.C. Başkonsolosluğu, Eyalet Çalışma, Uyum ve Sosyal İşler Bakanlığı, F. Çalışma Ajansı Kuzey Ren Vestfalya Bölge Müdürlüğü'nün  işbirliği ile 17.02.2010 tarihinde  hayata geçirilen ve halen devam eden ''Meslek Eğitim Eylem Planı'' kapsamında:

 

Türkçe danışma hattı oluşturulmuş ve bu bağlamda, Türk gençlere meslek seçimi, mesleki eğitim yeri bulma ve başvuru  konularında hafta içi 08.00- 18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak 0800 5555 44 0 numaralı telefon hattından hizmet verilmesine başlanmıştır.

 

Sözkonusu hattı arayan gençler, anne babalar, öğretmenler ve diğer ilgililer mesleki eğitimle ilgili hususlarda özel eğitimli Türkçe konuşan uzmanlardan bilgi edinip yardım ve destek alabileceklerdir.

 

Bunun yanısıra, özellikle Türk gençlerine yönelik olarak hazırlanan Eyalet Çalışma, Sağlık ve Sosyal İşler Bakanlığının ''www.mags.nrw.de'' ve ''www.jaau.nrw.de'' adresli internet portallarından da mesleki eğitim konusunda bilgi edinilebilir.

 

Ayrıca her ayın ilk pazartesi günü olmak kaydıyla KRV eyaletindeki 4 Başkonsolosluk binasında İş Ajansından (Bundesagentur) yetkililer Türkçe ve Almanca olarak meslek eğitimi ve iş imkanlarıyla ilgili danışmanlık yapmaktadırlar.

 

Mesleki Eğitim Eylem Planı çerçevesinde okullarda ve Türk derneklerinde düzenlenecek toplantılarda gençlerimiz ve ailelerinin Almanya'daki mesleki eğitim imkanları konusunda bilgilendirilmeleri öngörülmektedir.

 

Vatandaşlarımızın bilgisine saygıyla sunulur.