Türkiye Cumhuriyeti

Münster Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Münster Bölgesinde Bilim , 13.01.2011

SPD MÜNSTER BÖLGESEL MECLİS

TARAFINDAN DÜZENLENEN

''MÜNSTERLAND BÖLGESİNDE BİLİM'' ADLI AÇIK OTURUM

 

KONUŞMACILAR:

Bilim ve Araştırma Bakanı Bayan Svenja SCHULZE,

Münster Ekonomi Destek Şirketi Genel Müdürü Bay Dr. Thomas ROBBERS

SPD Gençlik Kolları Başkanı Bay Veith LEMMEN

                             

KONU:       Münsterland Bölgesinde Bilim                                    

TARİH:      13 Ocak 2011 saat 18.00

YER:             Halle Münsterland ( Albersloher Weg 32, 48155 Münster)

KATILIM: Yaklaşık 45 kişi

 

15 dakikalık bir gecikmeyle başlanılan açık oturumun Modaratörü olan SPD Münster Bölge Başkanı Bernhard Daldrup bir açılış konuşması yaparak, yaşam kalitesi bakımından araştırma ortamlarının çok önemli olduğunu ve Münster'in üniversite şehri olarak bu ortama katkılar sunduğunu belirtmiştir. Fakat bölgede bir çok gencin yüksek öğretime katılamadığını, bunun başlıca sebebinin de öğrenci harçları olduğunu bu konunun konuşulup tartışılması gerektiğini vurgulamıştır

 

''Bir bölge için bilim nasıl bir rol oynar?'' diye sorarak sözlerine başlayan Bilim ve Araştırma Bakanı Svenja Schulze bu soruyu içinde yaşadığımız bölge için değerlendirerek, Münster Bölgesinde 7 Üniversite bulunduğunu, ülke genelinde yüksek okul için öğrencilerin %30'u ''Abitur'' yaparken Münsterland Bölgesinde bu oranın %50 olduğunu ve eyaletteki toplam istihdam edilen araştırmacı kadrosunun %15'inin yine bu bölgede yeraldığına değinmiş eğitimin bir devlet görevi olduğunu ve devlet tarafından finanse edilmesi gerektiğini vurgulamıştır.

 

Bir diğer konu olarak, ''Bolonya Süreci'' gereği daha önce birleşik olan (Diplomstudium/Magisterstudium) lisans(Bacholar) ve yüksek lisans (Master)'ın ayrılmasının daha fazla mezun verme açısından faydalı olduğunu ayrıca bu sürecin öğrencilerin diğer ülkelerde değişim programlarına katılmalarını sağladığını belirtmiştir.

 

Bakan Schulze, sadece teknik bölümlerde değil sosyal ve toplum bilimlerinde de araştırmalar yapılması için girişimlerde bulunduklarını dile getirmiş ve ''düşünmek bütün değerlerin anahtarıdır'' sözüyle konuşmasını tamamlamıştır.

Daha sonra sözalan Münster Ekonomi Destek Şirketi Genel Müdürü Dr. Thomas Robbers; siyasi yapının, ekonominin ve bilimin paralel yönde ve işbirliği içinde olmalarının kalkında için öncelikli olduğunu üniversitelerin işverenlerle birlikte çalışmasının bölge için gerekliliğini savunmuştur.

 

Teknoloji transferininde önemine değinen Robbers, araştırma alanlarının artırılarak gündelik hayata adapte edilmesinin desteklenmesini dile getirmiştir.

 

Son olarak SPD Gençlik Kolları Başkanı Veith Lemmen söz almış, Üniversite mezunlarının iş bulamamalarının üzerinde durmuştur. Öğrenci harçlarının kalkması gerektiğini savunan Lemmen Bolonya Süreci'nin ise düşünüldüğü gibi olmadığını belirterek lisans (Bacholar) eğitimi alan bir öğrencinin iş arayarak birkaç sene uğraştığını sonra alanında kendisini yetersiz bularak yüksek lisans (Master) yapmak için üniversiteye geri döndüğünde en az 5 sene kaybettiğini bu kayıbın bölge ve ülkeninde kayıbı olduğunu bildirmiştir.

 

Sorular ve öneriler kısmında, konuşmacılar kendilerine yöneltilen soruları cevaplamış ve önerileri not almışlardır.