Türkiye Cumhuriyeti

Münster Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

Değerli Ziyaretçiler,

Türk toplumunun kıymetli mensupları,

 Türkiye Cumhuriyeti Münster Başkonsolosluğu’nun internet sayfalarına hoş geldiniz.

 

1 Eylül 2015 tarihinden itibaren T.C. Münster Başkonsolosluğu görevini üstlenmiş olmaktan ötürü gurur ve mutluluk duyuyorum.  

 

1982 yılında kurulan Başkonsolosluğumuz, halihazırdaki görev bölgesi olan Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nin Münster ve Detmold Valiliklerinde  yaşayan vatandaşlarımıza ve Türk kökenli Alman vatandaşlarına hizmet sunmaktadır.  

Bilindiği gibi, Almanya ile köklü bir tarihi geçmişi olan kapsamlı ikili ilişkilerimizde 
aramızdaki insani bağlar önemli bir yer teşkil etmektedir. Almanya'da yaşayan Türk toplumu şüphesiz bu meyanda ilişkilerimizin en önemli unsurudur. Bu anlayışla, Almanya’daki Türk toplumunun hak ve menfaatlerinin,  huzur ve refahının korunmasına atfettiğimiz önceliğe her vesileyle vurgu yapıyoruz.  
 

Bu ülkenin gelişmesine ve toplumsal zenginliğine çok değerli katkıda bulunmuş olan Türk toplumunun iki ülkenin ortak geleceğinde yapıcı ve güçlendirici rol oynamaya devam edeceğine inanıyoruz.  

Bu anlayışla ve Alman muhataplarımızla işbirliği içerisinde, buradaki Türk toplumu için daha iyi hizmetler sunmak, daha da iyi bir gelecek kazanmalarına destek olmak amacıyla gayretlerimizi sürdürmekteyiz.    

Konsolosluk hizmetlerinin en süratli ve verimli şekilde sunulması, Türk toplumunun kültürel kimliklerini ve milli benliklerini kaybetmeden toplumsal hayatın her alanında katılımının desteklenmesi, Alman makamlarla işbirliğinin derinleştirilmesi  ve ülkemizin tanıtımına yönelik çalışma yapılması, Almanya’da görev yapan diğer meslekdaşlarım gibi benim de öncelikli görev ve hedeflerimdir.

 

İçinde bulunduğumuz bilişim çağında, Bakanlığmız konsolosluk işlemlerini  kolaylaştıran bazı uygulamalar başlatmıştır. Telefonla yapılan vatandaş başvurularını karşılamak amacıyla Konsolosluk Çağrı Merkezi, konsolosluk işlemlerinin diğer Türk kamu kurum ve kuruluşlarıyla entegrasyonunu sağlayan Konsolosluk.net bilgisayar programı, vatandaşlarımızın işlemlerini online başlatabilecekleri  e-konsolosluk uygulaması bu çerçevede işlemlerin yürütülmesinde kolaylıklar ve zaman kazandırmıştır. Diğer yandan, Elektronik Vize  (e-Vize) başvuru sistemi  internet bağlantısı olan her yerden, 7 gün 24 saat boyunca, e-Vize alınmasını mümkün kılmıştır.

Bu teknolojik altyapıyla beraber, halen planlama aşamasında olan yeni konsolosluk binasının tamamlanmasıyla, Başkonsolosluk hizmetlerine daha da modern bir profil kazandırılması amaçlanmaktadır.   

Bunun yanısıra, Başkonsolosluğumuzun resmi web ve  resmi facebook sayfası kanalıyla, Başkonsolosluğumuzca yürütülen faaliyetler ve vatandaşlarımızı ilgilendiren güncel konular hakkında sürekli bir bilgi akışı sağlamaya, ayrıca, vatandaşlarımızın bilgi taleplerine süratli şekilde yanıt vermeye çalışmaktayız. Bu doğrultuda, sosyal medya sayfamızı etkin olarak kullanmakta, sayfamızı sürekli olarak güncel tutmak için çaba sarfetmekteyiz. Soru, arzu ve isteklerinizi bu sayfalar marifetiyle bizlere iletmenizden memnuniyet duyarız.

Bu vesileyle şahsım ve Başkonsolosluğumuzun tüm çalışanları adına en iyi dileklerimi saygılarımla sunuyorum.